Slide

O NAS

Schronisko Górskie PTTK na Magurce

Schronisko na Magurce w Beskidzie Małym zostało wzniesione przez Bielską sekcję niemieckiej organizacji „Beskiden-Verein” zrzeszającej turystów niemieckich. Oddano je do użytku 27 września 1903, ale już w dwa lata później całkowicie spłonęło. Po całym zdarzeniu w roku 1907 w miejscu starego schroniska powstało nowe, któremu nadano nazwę „Erzherzogin Maria Theresia - Schutzhaus auf dem Josefsberg”. Warto również wiedzieć, że w tamtym czasie Magurka zwana była przez Niemców „Josefsberg” od źródła św. Józefa i stojącej przy nim kapliczki świętego. W 1912 roku schronisko dzieli los swojego poprzednika i płonie.

Kolejny obiekt, już murowany z kamienia powstał w roku 1913 i po przebudowach przetrwał do dzisiaj. Ze względu na charakter swojego położenia i dużego ruchu turystów, schronisko kojarzyło się bardziej z restauracją lub hotelem górskim. Jak na owe czasy było komfortowe urządzone. Budynek posiadał obszerną jadalnię, widokową werandę i pokoje sypialne. Znakomite warunki narciarskie i tor saneczkowy sprawiły, że Magurka stała się ośrodkiem sportów zimowych , o czym zresztą świadczyło pomieszczenie do przechowywania sanek i nart. Schronisko posiadało wówczas 60 miejsc noclegowych.

II wojna światowa oszczędziła obiekt, nie licząc utraconej części wyposażenia. Po wojnie schronisko zostało przejęte, przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, które doprowadziło je do stanu używalności i oddało do użytku we wrześniu 1946 roku. Po niecałych trzydziestu latach w 1972 r. rozpoczęto remont schroniska, dzięki czemu zyskało ono nowa instalację sanitarną oraz kilkanaście 2-5 osobowych pokoi. Otwarcie nastąpiło w maju 1974 roku i w prawie niezmienionej formie budynek stoi po dzień dzisiejszy licznie odwiedzany przez turystów.

BUFET

Bufet - napoje zimne i gorące, słodycze, ciasta, piwo, lody.
W weekendy przy dużym nasileniu ruchu czynny również punkt sprzedaży na zewnątrz schroniska.

KUCHNIA

Dla każdego coś dobrego, dla mięsożerców, dla wegan, dla wegetarian, dla bezglutenowców.
Na słodko, na słono, na zimno, na ciepło.

 

24 MIEJSCA
NOCLEGOWE

pokoje z łazienkami

DOMOWA
KUCHNIA

pyszne i pożywne
domowe posiłki

BUFET Z PAMIĄTKAMI
I MAPAMI

bufet z napojami, słodyczami, pamiątkami i wydawnictwami turystycznymi

BOISKO
DO SIATKÓWKI

dla aktywnych grup

MIEJSCE
NA OGNISKO

kiełbasa z ogniska najlepiej smakuje w górach

TRASY
BIEGOWO - NARCIARSKIE

wytyczone trasy biegowe rowerowe, zimą utrzymywane przez ratrak

TRASY
ROWEROWE

wzdłuż szlaków turystycznych

WYPOŻYCZALNIA
SPRZĘTU NARCIARSKIEGO

narty, wyposażenie narciarskie w budynku GOSIR